Nieuws

Werkgevers vrezen loonkostenrisico door afschaffen compensatie transitievergoeding

17 april 2025

Het kabinet wil de compensatieregeling voor de transitievergoeding na 104 weken ziekte beperken. Werkgevers willen dat niet, vooral niet zonder dat de Aof-premie wordt verlaagd.

De transitievergoeding is voor middelgrote bedrijven prima te dragen, vindt het kabinet. Het idee is daarom om de compensatie te beperken tot kleine bedrijven. Maar ook voor middelgrote bedrijven is dit een forse kostenpost, zeggen AWVN, VNO-NCW en MKB Nederland.

Minder snel arbeidscontract

De werkgevers rekenen dit voor: een middelgroot bedrijf met twee werknemers die € 5.000 verdienen en 25 jaar in dienst zijn geweest betekent dat het € 90.579 aan transitievergoeding kost als het dienstverband eindigt na 2 jaar ziekte. Op een totale loonsom van € 1,5 miljoen voor het middelgrote bedrijf komt dat neer op 6% van de loonsom.

Het verdwijnen van de compensatie zorgt ervoor dat werknemers minder snel een arbeidscontract krijgen als bedrijven inschatten dat er een hoger risico op arbeidsongeschiktheid is. Dat verslechtert de arbeidsmarktpositie van veel mensen, vinden de organisaties.

Geen verlaging Aof

Bovendien vinden werkgevers het oneerlijk dat ze hier wel voor blijven betalen. Om de compensatie te bekostigen, is immers de Aof verhoogd. Het afschaffen van de regeling zonder het naar beneden bijstellen van de premie verkleint volgens de organisaties het vertrouwen in de overheid.

Afschaffen transitievergoeding bij arbeidsongeschiktheid

De werkgevers mopperen dat alternatieven onvoldoende zijn onderzocht. Ze stellen dat werknemers vaak al een transitie naar een andere baan hebben ingezet of via de WIA begeleid worden naar een uitkering en ander werk. Een optie om de transitievergoeding bij langdurige arbeidsongeschiktheid af te schaffen, is niet onderzocht.

De organisaties roepen het kabinet op om de compensatie van de transitievergoeding voor alle werkgevers in stand te houden. “Dit draagt bij aan een minder zware belasting van het vaste contract, wat de arbeidsmarktpositie van veel mensen verbetert.”

Bron: www.salarisnet.nl

Scroll naar boven